Jak dbać o sztuczne rzęsy?

jak-dbac-o-rzesy

Czy rzęsy syntetyczne należy myć? Istnieją opinie, że wręcz przeciwnie – rzęsy należy zostawić w spokoju, żeby nie wypadały. Czyżby? A co z gromadzącym się na nich kurzem? Co z rozmnażającymi się bakteriami? No właśnie. Nawet sztuczne rzęsy pragną kąpieli – potwierdzają to również okuliści.

Co się dzieje, jeśli nie myjesz rzęs?

  • Brud narasta i szkodzi

Pamiętajmy że rzęsy nie są wolne od zjawisk, które dotykają naszej twarzy. Wydzielina z gruczołów potowych, resztki makijażu, kurz, łuszczący się martwy naskórek – cały ten osad gromadzi się również w okolicach oczu. Jeśli nie myjesz rzęs, dostaje się między mocowanie sztucznej rzęsy a jej nasadę. Łój, choćby mikroskopijny, może osłabić klej i przyspieszyć wypadanie rzęs.

  • Twoje rzęsy gorzej wyglądają

Umyte i rozczesane rzęsy wyglądają ładniej – są puszyste, lśniące i bardziej estetyczne. Rzęsy niemyte są przeciążone i łatwo się sklejają.

  • Utrudniasz pracę kosmetyczce

Umyte i zadbane rzęsy ułatwiają kosmetyczce zadanie podczas zabiegu doklejania rzęs lub wymiany ich na nowe – przygotowanie rzęs do zabiegu przebiegnie szybko i bezboleśnie.

Jak myć rzęsy?

Pielęgnacja rzęs przed zabiegiem i po zabiegu różni się od siebie. Przyjrzyjmy się obu wariantom.

  • Przed pierwszym zabiegiem

– nie używaj tłustych kosmetyków do demakijażu

Niestety płyny dwufazowe, mleczka i olejki, choć skutecznie usuwają makijaż, mogą wpłynąć niekorzystnie na przyczepność rzęs w trakcie zabiegu. Przerzuć się na lekkie wody micelarne.

– nie maluj rzęs i oczu kosmetykami wodoodpornymi

Te trudno domyć. Nierzadko ich drobinki, których nawet nie zauważasz, utrzymują się na oku przez wiele dni. Jeśli chcesz, żeby zabieg odbył się sprawnie i bez komplikacji, wybieraj lekkie tuszy do rzęs.

– zawsze dokładnie zmywaj makijaż

Wyostrz swoją czujność zwłaszcza na dwa tygodnie przed zabiegiem – precyzyjny demakijaż to podstawowe przygotowanie do zabiegu.

– odstaw kosmetyki z kwasami przed samym zabiegiem

  • Po zabiegu:

Pierwsze procedury wykonujesz dzień lub dwa od zabiegu. Są to:

– Masaż stymulujący

To procedura, która pomoże Ci odblokować ze zbieranego codziennie tłuszczu ujścia gruczołów Meiboma. To gruczoły, które znajdują się wewnątrz taczki powieki, a które są odpowiedzialne za tworzenie ochronnego filmu na linii wodnej powiek. Masaż możesz wykonać za pomocą ciepłych okładów z torebek po herbacie, ugotowanego jajka lub ciepłych namoczonych wacików. Okład potrzymaj na oku kilka minut, a potem zacznij wykonywać delikatne koliste ruchy bez tarcia. Uważaj, żeby nie masować całego oka (w tym gałki), a jedynie krawędź powieki razem z rzęsami. W ten sposób rozpuścisz zalegający pod nią tłuszcz, który – nieusunięty – może zaszkodzić Twoim rzęsom.

– Kąpiel oczu

  • Najpierw umyj

Po wykonanym masażu możesz przejść do właściwej kąpieli. Do mycia rzęs najlepiej używać własnych palców – masz wtedy pełną kontrolę i doskonale wyczuwasz to, co się dzieje z rzęsami podczas mycia. Kąpiel najlepiej wykonywać profesjonalnymi produktami. W tym przypadku będzie to specjalny szampon do higieny rzęs i okolic oczu albo… płyn do higieny intymnej. Możesz też użyć delikatnego żelu pod prysznic lub szamponu dla dzieci – ważne, żeby jego skład był delikatny, bez SLS i silnych detergentów. Nigdy nie używaj tłustych kosmetyków, przez które rzęsy mogą się łatwo wysunąć.

  • Potem dokładnie spłucz

To bardzo ważne, by nie dopuścić do zalegania w okolicach oka drobinek kosmetyku. Najwygodniej i najskuteczniej kąpać rzęsy pod prysznicem.

– Czesanie rzęs

Choć to bardzo przyjemne (rzęsy wydłużają się, stają się jeszcze bardziej gęste), nie wolno robić tego za często – czesanie może osłabić rzęsy i doprowadzić do przedwczesnej utraty poszczególnych kosmyków.

Dbanie o sztuczne rzęsy sprawia, że prezentują się one olśniewająco. Myjąc je i robiąc masaże, przedłużasz ich żywotność. Twoje spojrzenie nigdy nie było tak głębokie.