Czym jest łysienie telogenowe i w jakim sposób sobie z nim poradzić?

łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe to jedno ze schorzeń, które może być wywołane przez szereg różnych czynników, takich jak choroby skóry głowy, niedoczynność tarczycy, stres czy na skutek zaburzeń hormonalnych. Telogenowe wypadanie włosów dotyczy niemal wyłącznie kobiet, a odpowiada za nie nieprawidłowy cykl wzrostu włosa i procesy związane z zaburzeniami faz wzrostu włosa. Nadmierne wypadanie włosów zawsze należy skonsultować ze specjalistą od włosów i skóry głowy, takim jak dermatolog czy trycholog. Może się okazać, że dany problem to właśnie łysienie telogenowe, niekiedy podobne w objawach do schorzenia, jakim jest łysienie androgenowe lub inna dolegliwość wymagająca podjęcia natychmiastowego rozpoczęcia działania.

Co to jest łysienie telogenowe?

Łysienie telogenowe to choroba, która skutkuje wypadaniem włosów. Dzieje się tak z powodu wzrostu ilości włosów będących w fazie telogenu (fazie spoczynku) następującej po fazie anagenu (faza wzrostu włosa) i fazie katagenu, czyli okresie przejściowym przed telogenem, kiedy zmniejsza się opuszka włosa i włos przestaje rosnąć.

Wypadanie włosów o charakterze telogenowym polega więc na skróceniu fazy anagenu na rzecz wcześniejszego wystąpienia fazy spoczynku mieszka włosowego. Dochodzi wówczas do zahamowania wzrostu włosa. Pojawia się też wyraźne osłabienie i wypadnięcie włosa. Choroba telogenowa jest niebliznowaciejąca oraz ma charakter rozproszony, a nie miejscowy.

Przyczyny łysienia telogenowego

Przyczyny łysienia telogenowego nie zostały jednoznacznie określone ani ostatecznie zbadane. Jednak ustalono bardzo dużo czynników, które mają istotny wpływ na zaburzenia cyklu życia włosa, słabszy porost włosów i wolniejsze zachodzenie procesów w mieszku włosowym. Określono też sytuacje, kiedy znacznie szybciej następuje ostatnie stadium cyklu życia włosów, stopniowo wyhamowując wzrost owłosienia.

Przyczyny i czynniki wpływające na rozwój tej choroby to m.in.:

 • choroby wirusowe,
 • choroby zakaźne,
 • gorączka,
 • przebyta narkoza,
 • zaburzenia hormonalne,
 • znaczna utraty masy ciała,
 • toczeń rumieniowaty układowy,
 • okres po porodzie i związane z nim zmiany hormonalne,
 • niedoczynność i nadczynność tarczycy,
 • cukrzyca,
 • problemy z przysadką mózgową,
 • zła dieta,
 • zatrucia metalami ciężkimi,
 • alergiczna wysypka skóry głowy,
 • łuszczyca,
 • atopowe zapalenie skóry,
 • nowotwory i inne ciężkie choroby przewlekłe,
 • silne obciążenie organizmu (np. wskutek operacji),
 • skutki niedoboru żelaza,
 • stosowanie leków i ich skutki uboczne (np. leki obniżające stężenie cholesterolu, leki przeciwzakrzepowe).
łysienie kobiet

Współistnienie chorób, przyczyny fizjologiczne, walka z zaburzeniami hormonalnymi i przyjmowane leki to jednak niejedyne czynniki, które mogą powodować łysienie telogenowe. Do przyczyn zaburzenia równowagi w cyklu wzrostu włosów zalicza się także przewlekły stres oraz niewłaściwą pielęgnację włosów, w tym farbowanie.

Może się zdarzyć, że na skutek stosowanej diety czy przeprowadzki lub stresującej zmiany pracy może dojść do sezonowego wypadania włosów. Choć w niektórych przypadkach przerzedzenia włosów mogą wyglądać jak łysienie telogenowe, objawy te jednak są krótkotrwałe, a kondycję włosów łatwo jest odbudować. W każdym przypadku warto jednak udać się do specjalisty i dokładnie zbadać zarówno kondycję końcówki włosa, mieszków włosowych, jak i skóry głowy.

Jakie są objawy łysienia telogenowego?

Pierwszym objawem łysienia telogenowego jest wyraźne przerzedzenie włosów na głowie. Choroba nie prowadzi do całkowitego wyłysienia, jednak zmiany w organizmie człowieka są na tyle niepokojące, że włosy wychodzą niekiedy całymi kępkami. Szczególnie widać to podczas rozczesywania oraz kąpieli. W przebiegu łysienia telogenowego włosy wypadają równomiernie z obszaru całej głowy.

Leczenie łysienia telogenowego

Pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest wykonanie podstawowych badań diagnostycznych. Następnie na podstawie oględzin i ich wyników specjalista może dopasować właściwe leczenie. Łysienie telogenowe to choroba, którą można skutecznie wyleczyć. W przypadku łysienia telogenowego często stosuje się leczenie farmakologiczne, a także suplementację witaminami i minerałami, która uzupełni niedobory w organizmie Pacjenta.

Niezwykle ważna jest także odpowiednia pielęgnacja i dobór właściwych kosmetyków, które umożliwią wzmocnienie włosów. Zasady te i wypracowane dobre nawyki warto stosować także wtedy, gdy włosy odrosną. W leczeniu łysienia telogenowego warto zastosować także dodatkowe wsparcie w postaci innowacyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W przypadku różnych rodzajów łysienia polecana jest mezoterapia, karboksyterapia, a także osocze bogatopłytkowe czy koktajle odżywcze i dostarczanie pod skórę dwutlenku węgla. Taki plan terapeutyczny pomoże dokładnie zaplanować Studio Eos w Katowicach.

Czy łysienie telogenowe jest odwracalne?

Choć przewlekłe łysienie telogenowe ma dość ostry i rozległy przebieg, większość włosów odrasta. Jednak to, jak długo trzeba leczyć łysienie telogenowe, aby powrócić do dawnej kondycji włosów, zależy od reakcji organizmu na zastosowaną terapię, czynniki wywołujące chorobę, a także indywidualny organizm. Samoistnie włosy przy łysieniu telogenowym odrastają jednak po ok. 4-6 miesiącach i jest możliwe, że choroba ta może już nigdy nie powrócić lub pojawić się ponownie z zupełnie innych powodów niż poprzednio.