Ombre czy Sombre?

Blond ombre i blond sombre – uważa się, że to rodzaj koloryzacji, który najlepiej sprawdza się w przypadku długich oraz średnich włosów, ponieważ wtedy lepiej wydobywa istotę efektu końcowego. Nie jest to do końca prawda. Ombre na krótko ostrzyżonej głowie, jeśli zostanie odpowiednio wykonane, może wyglądać równie ciekawie i intrygująco.

Sombre i ombre na krótkich włosach?
Jakie cięcie wybrać?  

Zarówno włosy sombre, jak i ombre będą świetnie komponowały się z fryzurą typu „long bob” (ombre włosy do ramion). Takie połączenie jest bardzo popularne od kilku sezonów i znakomicie sprawdza się u kobiet, które chcą uzyskać naturalny efekt z zachowaniem elegancji i ponadczasowego looku.

Pamiętajmy, że przed koloryzacją zawsze warto poddać się strzyżeniu: dobre cieniowanie doda fryzurze objętości, zapobiegając efektowi tzw. płaskich włosów. Długi bob to oczywiście niejedyna opcja. Byłoby nudno, prawda? Zanim wybierzesz rodzaj strzyżenia, poznaj cechy charakterystyczne zarówno dla sombre blond, jak i ombre blond.

Ombre czy sombre: najważniejsze różnice?

„Ombre”, czyli „cień” po francusku, oznacza konkretny rodzaj koloryzacji włosów. Przyjmuje się, że aby uzyskać efekt ombre na ciemnych włosach, należy rozjaśnić ich końce. Nie jest to jednak do końca prawda. Istotą ombre się dwa różniące się od siebie kolory w obrębie jednej fryzury, które w linii poziomej płynnie przechodzą w jaśniejszy odcień. Umiejętnie wykonana koloryzacja ombre na ciemnych włosach to taka, w której zmiana koloru nie jest drastyczna i wyraźnie zaznaczona. Przejście musi być naturalne.

Czym natomiast jest sombre?

Sombre to inaczej „soft ombre”. Jest subtelniejszą, jeszcze bardziej naturalną wersją koloryzacji ombre na ciemnych włosach. To efekt, który przypomina naturalne muśnięcie włosów słońcem. Co ważne, blond sombre można wykonać na włosach o każdej długości i dosłownie w każdym kolorze – dopuszcza się sombre na ciemnych włosach, sombre na krótkich włosach, sombre brąz i inne wariacje.

Największa różnica między sombre a ombre polega na stopniu przejścia pomiędzy kolorami u nasady i na końcach włosów. W przypadku koloryzacji ombre efekt jest bardzo wyrazisty (np. brązy połączone zostają z jasnym blondem). W przypadku sombre różnica przejścia to nie więcej niż jeden ton między nasadą a końcówkami włosów. Jeśli chodzi o efekt optycznej objętości włosów to w przypadku ombre rezultat może wydawać się „płaski”, a w sombre, gdzie delikatne refleksy nakłada się kilka centymetrów poniżej nasady włosów, daje efekt optycznej objętości.

Jak wiec podjąć decyzję?

Jeśli cenisz sobie wyrazistość z pewnością będziesz zadowolona z koloryzacji ombre blond. Jeżeli lubisz wyglądać bardzo naturalnie, możesz wypróbować koloryzację blond sombre. Dla uzyskania bardziej naturalnego efektu ombre możemy połączyć koloryzację z balejażem, który zrównoważy przejście pomiędzy kolorami.

Sombre blond

Dla kogo sombre? Koloryzacja sombre świetnie sprawdzi się na niemal wszystkich typach włosów o dowolnej długości. Sombre włosy do ramion, sombre krótkie włosy, sombre brąz – przy tak delikatnym rozjaśnieniu, nie ma to znaczenia. Ten typ koloryzacji zakłada, że nasada włosów pozostaje nienaruszona i dopiero kilka centymetrów poniżej można rozpocząć nakładanie refleksów (ale tylko po zewnętrznej stronie włosów – wewnętrzna powinna pozostać ciemniejsza).

Warto wiedzieć, że sombre wyjątkowo dobrze sprawdza się u pań posiadających cienkie włosy o małej objętości. Taki efekt koloryzacji doda fryzurze gęstości i lekkości.

Sombre to świetne rozwiązanie dla kobiet o krótszych włosach; efekt ombre nie byłby u nich tak bardzo widoczny. Mimo to ostatecznie długość włosów jest tu mniej istotna, ponieważ sombre prezentuje się dobrze zarówno na długich włosach, jak i krótkich fryzurach do ucha. Sombre jest także idealne dla kobiet, które chcą dodać fryzurze blasku i rozświetlić twarz, uzyskując przy tym efekt odmłodzenia.

Zalety koloryzacji sombre:

 • efekt sombre rozjaśnia twarz i odmładza wygląd
 • sombre na krótkich włosach modeluje twarz
 • odrosty nie są tak widoczne
 • rzadsze koloryzacje to lepsza kondycja włosów (pamiętaj, że zbyt częsta koloryzacja nie służy Twoim włosom)
 • efekty naturalności – kontrast jest mniej intensywny, subtelne przejście odcienia jaśniejszego do ciemniejszego daje wrażenie muśnięcia słońcem
 • uniwersalność fryzury – profesjonalnie wykonana koloryzacja sprawdzi się dosłownie u wszystkich
 • dodanie włosom objętości – charakterystyczne dla sombre przeplatanie się kolorów daje optyczny efekt większej gęstości
 • doskonała fryzura na lato – w pasemkach pięknie odbijają się promienie słoneczne

Ombre blond

Dla kogo koloryzacja ombre? Ombre najlepiej prezentuje się na długich i ciemnych włosach. Koloryzacja tego typu nie powinna być wykonywana przez kobiety, które mają cienkie i bardzo delikatne włosy. Uzyskana fryzura może wyglądać wówczas dość nieestetycznie i płasko. Ale spokojnie! U pań posiadających ten typ włosów o wiele lepiej sprawdzi się delikatne sombre, które nada fryzurze przestrzennego charakteru i optycznie zwiększy objętość fryzury.

Nasi specjaliści wychodzą z założenia, że ombre znacznie lepiej sprawdza się u brunetek i szatynek, ponieważ naturalny kolor ich włosów tworzy większy kontrast z kolorem naniesionym na włosy podczas zabiegu koloryzacji. Ombre na ciemnych włosach (także rude ombre) to zdecydowanie najlepszy pomysł. Pewną odmianą jest platynowy blond ombre. Taka fryzura pięknie sprawdzi się u właścicielek bardzo ciemnych, czarnych włosów. Platynowy blond ombre nie dość, że rozjaśni fryzurę i twarz, to doda jej objętości i odmłodzi.

Zalety ombre:

 • Odświeżenie naturalnego koloru – mimo że włosy w ombre blond zostają jedynie rozjaśnione na końcach, efekt jest piorunujący; sam w sobie prezentuje się ciekawie i interesująco. Jak to mówią: diabeł tkwi w szczegółach
 • Wygoda – wystarczy pozostawić włosy rozpuszczone, a one już wyglądają niebanalnie, zwracają uwagę bardziej niż jednostajny kolor
 • Wiele wariantów – sama zadecyduj, czy chcesz jedynie końcówkom nadać innego koloru, czy najpierw zafarbować całe włosy na inny odcień, a dopiero potem zająć się końcówkami. Masz mnóstwo możliwości, od subtelnych zmian po radykalne.
 • Ombre na końcówkach nie niszczy włosów – delikatne rozjaśnienie końcówek sprawia, że nie musisz przejmować się odrostami, a do fryzjera chodzisz rzadziej. Nie obciążasz skóry głowy i większość włosów pozostawiasz naturalnymi, co nie wysusza ich i pozwala zachować im dobrą kondycję

 

Zarówno ombre, jak i sombre to doskonały sposób na ograniczenie wizyt u fryzjera i nie przejmowanie się regularnym farbowaniem odrostu. Chcesz efektu na dłużej? Oba typy koloryzacji się u Ciebie sprawdzą.

Tylko profesjonalnie!

Sombre blond lub ombre blond. Sombre na ciemnych włosach lub ombre brąz. Sombre włosy do ramion lub ombre na krótkich włosach. Na którykolwiek z tych rozlicznych wariantów się zdecydujesz, pamiętaj, że koloryzacji najlepiej poddać się w profesjonalnym gabinecie.

W warunkach domowych, przejście kolorystyczne, które miało być delikatne, niekoniecznie takie wyjdzie – istnieje duże ryzyko, że włosy będą wyglądać jak zanurzone w farbie, zamiast cieszyć oczy naturalnością. Prócz precyzji w wykonaniu fryzjer pomoże Ci dobrać odpowiedni kolor, który będzie pasował do Twojej naturalnej barwy włosów, a dla ciekawszego efektu może użyć kilku odcieni. Poinstruuje Cię też, jak dbać o rozjaśnione włosy. Zapraszamy do naszego studia! U nas uzyskasz efekt jak z bajki 😊

KONTAKT

GDZIE JESTEŚMY
Studio EOS
ul. Jankego 82
40-616 Katowice
ZADZWOŃ DO NAS
Telefon: 511 866 662
Telefon: 32 793 46 15
Email: recepcja@studioeos.pl
GODZINY PRACY
Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 16:00
Niedziela: zamknięte