Jak poradzić sobie z problemem odcisków?

odciski na nogach

Odciski bywają dość uciążliwym i bolesnym problemem. Dodatkowo dla wielu osób jest to również kwestia estetyczna. Dlatego też warto wiedzieć, co przyczynia się do powstawania odcisków oraz jak sobie z nimi poradzić, gdy się już pojawią. Sprawdźmy najważniejsze informacje na ten temat.

Co to są odciski?

Odcisk to nic innego jak skóra. Jest to jednak twardy i zrogowaciały naskórek. Pojawienie się tego problemu może przysporzyć wiele trudności nawet w codziennym poruszaniu się. Wszystko ze względu na to, że tego typu zmiany na skórze mogą wpływać na deformacje stóp oraz powodują ból i punktowe krwawienie. Odciski to bardzo charakterystyczne zmiany na skórze, które bez problemu można rozpoznać, widząc bosą stopę.

Ważną kwestią jest też to, że istnieją dwa rodzaje odcisków. Dzieli się je na odciski twarde oraz miękkie. Odciski twarde posiadają korzeń, ich powierzchnia wystaje ponad powierzchnię skóry, przypominając kształt stożka, a do tego często kolor naskórka w obrębie tych zmian ma kolor żółtawy. Są z reguły niewielkich rozmiarów. Z kolei miękkie odciski nie posiadają stwardniałego środka i są giętkie. Dolegliwości bólowe w obu przypadkach mogą towarzyszyć nam cały czas bądź pojawiać się podczas dotyku.

Przyczyny powstawania odcisków

Najczęstszą przyczyną powstawania odcisków jest długotrwały ucisk na stopach w jednym miejscu. Zazwyczaj jest to spowodowane przez noszenie nieodpowiedniego obuwia. Zbyt ciasne buty, ale też i te za duże powodują nieprawidłowe ustawianie stóp, które będzie się przyczyniać do powstania bolesnych zmian skórnych. Do innych przyczyn powodujących pojawienie się odcisków należy częste i długotrwałe przyjmowanie pozycji stojącej, intensywna aktywność fizyczna, a także wady postawy wpływające na obciążenie stóp i chód. Najczęstszą przyczyną odcisków jest też otyłość, cukrzyca i choroby układu krążenia.

Bolesne zmiany na skórze stóp mogą występować na całej jej powierzchni. Najczęściej pojawiają się jednak na piętach, między palcami, na opuszkach palców, na podeszwie stopy i na stawach palców. Może się zdarzyć też, że odcisk pojawi się w wałach paznokciowych i pod płytką paznokciową.

Leczenie odcisków

Leczenie może przynieść ulgę w uśmierzeniu dolegliwości bólowych oraz pomoże pozbyć się estetycznego problemu. Do wyboru mamy domowe sposoby w leczeniu odcisków, do których należy między innymi moczenie stóp w płatkach owsianych, mieszance wody i sody oczyszczonej lub z dodatkiem mydła. Taki zabieg w ciepłej wodzie ma na celu zmiękczenie skóry i łatwiejsze usuwanie zmian. Po wymoczeniu stóp zrogowaciały naskórek można usunąć samodzielnie. Używanie pumeksu lub specjalnych tarek może być pomocne, jednak należy wybierać te delikatne oraz nie stosować ich często.

Inny sposób na pozbycie się odcisków to specjalne skarpetki złuszczające do samodzielnego stosowania, które zawierają kwas salicylowy oraz inne. Nie powinno się ich stosować ze względu na skład, który często nie jest dokładnie opisany. Efektem użycia skarpetek może być nie tylko złuszczenie naskórka, ale też paznokci i przestrzeni międzypalcowych.

Można także sięgnąć po plastry na odciski, które w przypadku miękkich zmian przyniosą natychmiastową ulgę, a odcisk stanie się mniej widoczny.

leczenie odcisków

Jeżeli domowe sposoby na odciski nie przynoszą efektów, bądź odcisk na stopie jest pokaźny i bolesny, to warto wybrać się do specjalisty. W gabinecie podologicznym możemy skorzystać z profesjonalnych zabiegów leczenia i skutecznie usunąć odciski. Podolog dobierze odpowiedni zabieg w zależności od zaawansowania problemu. Może to być peeling gruboziarnisty zawierający kwas mlekowy lub salicylowy o właściwościach złuszczających. Substancja ta także wykazuje właściwości przeciwzapalne.

Skuteczną metodą na pozbycie się odcisków jest ich mechaniczne usuwanie w gabinecie podologicznym. W tym celu wykorzystuje się między innymi skalpel, dłuto i frezarkę. Zabieg mechanicznego usuwania odcisków nie jest skomplikowany. Na początku podolog oczyszcza skórę stóp oraz zmiękcza ją w kąpieli z użyciem specjalistycznych preparatów. Następnie usuwa się zrogowaciałą skórę przy pomocy skalpela, a także przy użyciu dłuta, które precyzyjnie likwiduje rdzeń odcisku. Końcowy etap zabiegu to wygładzenie naskórka przy pomocy frezarki oraz zabezpieczenie łagodzącym opatrunkiem, który także przyspiesza gojenie się ranki. Taki zabieg pozwala szybko i efektywnie pozbyć się odcisku, a także poczuć szybką ulgę.

Usuwanie odcisków ważne jest również dlatego, że pomaga zadbać o prawidłowe nawilżenie i zabezpieczenie skóry. W tym celu używa się bogate w składniki nawilżające kremy, które dodatkowo wpływają na regenerację naskórka i jego zmiękczenie.

W gabinecie podologicznym specjaliści pomogą usunąć nagniotki, zminimalizować ostry ból, wyeliminować przyczyny powstawania modzeli i odcisków oraz załagodzić stan zapalny. Aby uzyskać długotrwałe efekty leczenia, musi być ono dobrane do rodzaju zmiany. Dlatego też wizyta u specjalisty będzie lepszym rozwiązaniem niż domowe sposoby usuwania odcisków.

Zapobieganie odciskom

Aby odciski nie pojawiały się na podeszwach stóp, czy pomiędzy palcami, warto zadbać o skórę stóp. Podczas kąpieli pamiętajmy o złuszczaniu naskórka, a także o nawilżeniu. Dodatkowo nieestetyczne zmiany pojawiają się na skutek źle dobranego obuwia, dlatego unikajmy ciasnych butów, nie ubierajmy zbyt często tych na wysokim obcasie, które powodują nienaturalne ułożenie stopy, a także pamiętajmy, aby w przypadku jakiegokolwiek odczuwanego dyskomfortu wymienić buty na inne, ponieważ przy długotrwałym uciśnięciu pojawia się ryzyko powstania odcisków.

Noszenie butów dopasowanych do rozmiaru i kształtu stopy oraz prawidłowa pielęgnacja stóp to najlepsze sposoby, aby nie dopuścić do pojawienia się odcisków na stopach.

Czym się różnią odciski od modzeli?

Odciski często mylone są z modzelami. Jednak istnieją podstawowe różnice między tymi zmianami. Przede wszystkim modzele posiadają wielkość około 2 cm i widać na nich linie narośniętej skóry. Dodatkowo modzele powodują zaczerwienioną skórę w obrębie zmian. Najczęściej powstają na skutek nadmiernego namnażania komórek skóry, czego efektem jest rogowacenie naskórka. Zmiany te nie sprawiają bólu, ale wyglądają dość nieestetycznie. Do ich powstania przyczynia się także nadmierna potliwość stóp i źle dobrane buty.

Modzele pojawiają się na małych palcach oraz opuszkach, ale też na podeszwie stopy. Leczenie odcisków i modzeli jest bardzo podobne. Również stosuje się peelingi i kremy z kwasem salicylowym. Aby usunąć modzele na długo i zapobiec ich powracaniu trzeba regularnie dbać o złuszczanie nadmiaru narastającego naskórka.