Piercing

Studio piercingu Katowice

Piercing to inaczej ozdabianie ciała kolczykami, wisiorkami oraz inną biżuterią. Najczęściej na miejsca przekłucia wybiera się język, nos, uszy, wargi oraz pępek, ale mogą być to również sutki, a nawet miejsca intymne.

Piercing, podobnie jak tatuaż, nie jest nowym wynalazkiem. Znany już od czasów starożytnych, niegdyś stanowił wyznacznik statusu społecznego (od bogactwa po wejście w dorosłość lub zasygnalizowanie kryminalnej historii) albo też był symbolem męstwa i odwagi. Renesans piercingu w czasach współczesnych nastąpił w latach 70. XX wieku. Przez długi czas przypisywany subkulturom, budził kontrowersje i negatywne skojarzenia.

Dziś w pełni zrehabilitowany jest jednym ze sposobów wyrażania siebie, komunikacji z otoczeniem i budowania własnego stylu. Istnieją amatorzy piercingu, dla których przekłuwanie ciała to pasja, a nawet sposób na życie.

piercing

Rodzaje piercingu – przekłuwanie nosa, uszu i nie tylko

Istnieje nie tylko wiele miejsc, które możemy przekłuć, ale również wiele rodzajów kolczyków, które możemy dobrać wedle gustu. Pojedynczy kolczyk czy cała konstelacja? Wybór ten ogranicza jedynie fantazja osoby, która decyduje się na piercing.

Zaskoczyć może już sama liczba możliwości, jakie daje przekłuwanie uszu. Przekłuć można praktycznie każde miejsce w uchu – wewnętrzną muszlę, chrząstkę grzbietu czy zewnętrzny górny płatek. Można zdecydować się na podwójne kłucie połączone jedną sztangą lub stworzyć w uchu tzw. tunel.

Wiele wariantów dostarcza również przekłuwanie nosa – od kolczyka w przegrodzie, poprzez ścianę nosa, a nawet jego czubek. Jedną z najpopularniejszych form piercingu wciąż pozostaje przekłuwanie pępka. W tym przypadku stosuje się np. tzw. bananki, czyli podłużne, bardzo efektowne, damskie kolczyki lub klasyczne kółka.

Coraz większą popularność zdobywa również piercing powierzchniowy polegający na przekłuwaniu przypadkowych miejsc na ciele (np. kolczyki umieszczane wzdłuż kręgosłupa, na nadgarstkach albo szyi).

Microdermal

Microdermal to rodzaj implantu umieszczonego pod skórą. Część kolczyka tzw. stopka zakotwiczona jest pod powierzchnią skóry, a równo na powierzchni pozostaje widoczny gwint. Do gwintu wkręca się różnego rodzaju nakrętki. W trakcie gojenia stopka microdermala zostaje przerośnięta przez tkankę.

Microdermal – sposób przekłucia

Samo umieszczenie implantu nie jest bardzo inwazyjne. Wykonuje się go najczęściej za pomocą igły biopsyjnej dermal punch.

Microdermal – sposób pielęgnacji i czas gojenia

Okolice przekłucia należy oczyszczać 2-3 razy dziennie wodą morską. Dodatkowo można przemywać mocniejszym naparem (4 łyżki na szklankę) z nagietka, który działa gojąco, przeciwzapalnie i pobudza regenerację tkanek. Nakrętkę microdermala powinno się czystym palcem (najlepiej przez sterylny gazik) kilka razy dziennie dociskać do podstawy skóry, aby kolczyk nie wystawał. Przez miesiąc kolczyk należy zaklejać na noc plastrem.

Czas gojenia – 2-4 miesięcy.

microdermal

Piercing – zabieg

Przekłuwanie ciała trwa z reguły około dwóch minut (przy czym samo przekłucie skóry – kilka sekund). Do wykonania zabiegu używa się specjalnych szczypiec do podtrzymywania fałd skórnych (wcześniej wysterylizowanych w autoklawie) oraz igły wenflonowej bądź specjalnej igły iniekcyjnej.

 Czasem zamiast igły i szczypiec używa się specjalnego pistoletu do piercingu, jednak metoda ta może stosowana jedynie do przekłuwania miękkich części uszu (płatków ucha), gdyż w innych miejscach ciała może wyrządzić poważne uszkodzenia i niesie za sobą duże ryzyko wystąpienia komplikacji.

Piercing – przeciwwskazania

Do przeciwwskazań piercingu należy niska krzepliwość oraz inne schorzenia krwi. Przekłuwanie wykluczają również alergie na metale oraz choroby przewlekłe typu cukrzyca. Zabieg nie może zostać przeprowadzony, jeśli w obrębie planowanego miejsca wystąpiły stany zapalne i zmiany skórne. Zabiegi wykonane przez profesjonalnego piercera oraz odpowiednia pielęgnacja po zabiegu to gwarancja szybkiego i bezproblemowego gojenia się rany.

Higiena przekłutego miejsca

 • Przekłute miejsce regularnie przemywaj (2-3 razy dziennie) solą fizjologiczną, usuwając wydzielinę wydobywającą się z kanału przekłucia, a następnie użyj wody morskiej.
 • Podczas dotykania miej zawsze czyste ręce! Nie pozwalaj innym osobom dotykać  przekłutego miejsca.
 • Do pielęgnacji przekłuć w jamie ustnej zalecany jest płyn Dentosept, płukanie szałwią, rumiankiem, bądź ssanie kostek lodu zrobionych z szałwii.
 • Uważaj na uszkodzenia mechaniczne takie jak naderwanie, zahaczenie lub otarcie kolczyka.
 • Zadbaj aby ubranie nie zahaczało, uciskało bądź ocierało miejsca przekłucia.
 • Nie noś pasków z klamrą w przypadku przekłucia w pępku.
 • W okresie gojenia nie kąp się w basenach, morzach jeziorach. Unikaj sauny. Weź szybki prysznic zamiast długiej kąpieli.
 • W dniu przekłucia zmień poszewkę na poduszkę a najlepiej całą pościel.
 • Podczas gojenia, odżywiaj się zdrowo, zrezygnuj z używek takich jak alkohol czy papierosy.
 • Przekłucie języka wymaga zrezygnowania na czas wstępnego gojenia z jedzenia potraw ostrych, gorących, nabiału.
 • Od czasu do czasu, czystymi rękoma sprawdzaj czy kulki są dobrze dokręcone.
 • Pamiętaj że czas gojenia większości przekłuć to 8-12 tygodni.
 • Przez cały okres gojenia nie wyciągaj kolczyka z kanału przekłucia.
 • Do pielęgnacji miejsca przekłucia, nie należy stosować innego produktu niż ten, który został polecony przez piercera.
Bezpieczeństwo przede wszystkim!

W Naszym salonie używamy wyłącznie:

 • jednorazowych igieł
 • sterylnych rękawiczek
 • sterylnego markera
 • sterylnych szczypiec ze stali chirurgicznej lub jednorazowych szczypiec zapakowanych fabrycznie
 • sterylnych kolczyków wyłącznie z tytanu G23,PTFE, lub Bioplastu (są one wliczone w cenę przekłucia)
 • wszystkie akcesoria do piercingu i kolczyki sterylizowane są w autoklawie!

Piercing – gojenie

Okres gojenia uzależniony jest od miejsca przekłucia oraz indywidualnych cech organizmu. W pierwszym etapie gojenia pojawia się obrzęk. Normalne jest odczuwanie dyskomfortu, lekkiego bólu, swędzenia i pieczenia. Najczęściej z miejsca przekłucia wydziela się płyn (jasno żółty) zawierający limfę , który zasychając tworzy strupki. Strupki najlepiej odmoczyć solą fizjologiczną za pomocą jałowej gazy, delikatnie usunąć a następnie spryskać wodą morską.

Przez pewien czas po przekłuciu nie powinno się spożywać większych ilości alkoholu ani kofeiny, nie polecane jest też zażywanie leków rozrzedzających krew, jak aspiryna, w przypadku przekłucia języka zalecane jest ograniczenie palenia papierosów.

Co ważne, w okresie gojenia się ran nie należy stosować kolczyków ze złota lub srebra, które są alergenne. Po pełnym wyleczeniu aplikuje się kolczyki wykonane z różnych materiałów, choć wskazane jest używanie biżuterii z jak najmniejszą zawartością uczulającego niklu.

CENNIK

Płatek ucha 80 PLN
Chrząstka ucha
(rook,  forward helix, tragus, anti-tragus, daith, sung, helix)
120 PLN
Warga
(labret, monroe, madonna, medusa)
150 PLN
Brew 120 PLN
Język
(cena obejmuje wymianę kolczyka na krótszy)
150 PLN
Pępek 150 PLN
Nos 120 PLN
Septum 150 PLN
Sutek 120 PLN
Microdermal 200 PLN

Płatek ucha
100 PLN
Chrząstka ucha
(rook,  forward helix, tragus, anti-tragus, daith, sung, helix)
120 PLN
Warga
(labret, monroe, madonna, medusa)
150 PLN
Brew
120 PLN
Język
(cena obejmuje wymianę kolczyka na krótszy)
150 PLN
Pępek
150 PLN
Nos
120 PLN
Septum
150 PLN
Sutek
120 PLN

W cenę przekłucia wliczony jest wysokiej jakości kolczyk z: Tytanu G23, PTFE lub Bioplastu!

W naszym studio oferujemy najwyższej jakości  biżuterię niemieckiej firmy Wildcat, jednego z największych producentów w tej branży. Wszystkie produkty Wildcata posiadają atesty zgodne z wymogami prawa Unii europejskiej (EU Nickel Directive). Biżuteria używana do przekłucia wykonana jest z tytanu G-23, Bioplastu i PTFE, które są najlepszą alternatywą dla ludzi uczulonych na nikiel.

KONTAKT

GDZIE JESTEŚMY
Studio EOS
ul. Jankego 82
40-616 Katowice
ZADZWOŃ DO NAS
Telefon: 511 866 662
Telefon: 32 793 46 15
Email: recepcja@studioeos.pl
GODZINY PRACY
Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 16:00
Niedziela: zamknięte