
W naszym salonie posiadamy urządzenie z certyfikatem medycznym, który posiada udowodnione działanie na skórę poparte wieloma badaniami klinicznymi.
Na czym polega terapia fotodynamiczna?
Terapia fotodynamiczna PDT to nowoczesny sposób leczenia wielu schorzeń dermatologicznych i problemów estetycznych. Znajduje zastosowanie również w innych dziedzinach takich jak ginekologia, urologia czy stomatologia, jednak 70% jej zastosowań odnosi się do dermatologii. Może być stosowana na zmienionych chorobowo komórkach skóry np. w przypadku trądziku młodzieńczego czy różowatego. Znajduje zastosowanie także w leczeniu:
- brodawek wirusowych,
- rogowacenia słonecznego,
- choroby Bowena,
- raka podstawnokomórkowego.
Jeżeli powodem leczenia są brodawki wirusowe, choroba Bowena, kłykciny kończyste czy rak podstawnokomórkowy nie trzeba obawiać się uszkodzenia zdrowych tkanek dookoła. Metoda fotodynamiczna sprawdza się także w sytuacjach, gdy Pacjentom zależy na odmłodzeniu skóry czy uśmierzeniu bólu. Terapia PDT wyróżnia się wyjątkowo wszechstronnym zastosowaniem.
Zalety terapii fotodynamicznej
Terapia fotodynamiczna PDT ma bardzo szerokie zastosowanie. W niektórych przypadkach może być stosowana jako alternatywa dla interwencji chirurgicznej, jednak w przeciwieństwie do niej nie prowadzi do powstawania blizny, ani nie generuje ryzyka infekcji przyrannej. Pozwala na:
- optyczne odmłodzenie skóry, redukcję przebarwień i zwiększenie jej jędrności,
- lepsze odżywienie cery i zwiększenie wchłaniania substancji odżywczych np. z masek,
- ograniczenie stanów zapalnych czy dolegliwości związanych z chorobami dermatologicznymi,
- zmniejszenie przetłuszczania się skóry,
- przyspieszenie gojenia się ran, redukcję opuchlizny, zmniejszenie widoczności siniaków.
- Uśmierzanie bólu bólu
Oprócz tego terapia fotodynamiczna pozwala na zmniejszenie widoczności porów, poprawę nawilżenia cery oraz wspomaganie leczenia wypadania włosów. Swoje działanie opiera na trzech rodzajach światła – wykorzystuje bowiem światło czerwone, podczerwone oraz niebieskie, co pozwala na leczenie różnego rodzaju schorzeń w czasie jednej sesji terapeutycznej. Podczas terapii fotodynamicznej niszczone są chore komórki, które w kolejnych dniach mogą być zastąpione przez nowe, zdrowe.
Procedura jest szybka w wykonaniu, ponieważ samo naświetlanie najczęściej nie zajmuje więcej, niż 30 minut, a poza tym jest wyjątkowo komfortowa dla Pacjenta. Sprzęt do wykonywania zabiegu działa cicho i ma elastyczne panele, które umożliwiają maksymalne dopasowanie ich kształtu do okolicy zabiegowej. Podstawową zaletą terapii jest też niebywała skuteczność, która w zależności od problemu sięga 90-97%.
Terapia fotodynamiczna – wskazania do zabiegu
Wśród najczęściej wymienianych wskazań estetycznych wymienia się chęć poprawy wyglądu skóry, jej napięcia, nawilżenia i usunięcie przebarwień posłonecznych. Z kolei za wskazania medyczne do zabiegu uznaje się rogowacenie słoneczne oraz rozmaite zmiany skórne takie jak brodawki, liszaj czy niektóre nowotwory skóry jak rak podstawnokomórkowy. Może pozwolić radzić sobie również z niepożądanymi grzybami, wirusami i bakteriami.
Efekty terapii fotodynamicznej
Terapia fotodynamiczna PDT umożliwia leczenie dużej ilości dermatoz, nowotworów skóry i problemów estetycznych. Pozwala na wyrównanie kolorytu skóry czy usunięcie niechcianych zmian. Regeneracja tkanki przebiega w pierwszych dniach po zabiegu. Efekty pojawiają się od razu lub w ciągu kilku pierwszych zabiegów. Ilość sesji terapeutycznych dobierana jest w zależności od schorzenia, na które zalecona została terapia fotodynamiczna.
Terapia fotodynamiczna – przeciwwskazania
Większość osób może bez żadnych przeszkód korzystać z zabiegów. Terapia fotodynamiczna otrzymała certyfikat FDA i została uznana za taką, która nie niesie za sobą żadnego znaczącego ryzyka. Należy jednak unikać jej stosowania w sytuacji, gdy Pacjent/ka:
- jest w ciąży lub karmi piersią,
- przyjmuje leki uczulające na światło lub steroidowe,
- cierpi na padaczkę,
- posiada zmiany skórne o nieznanej etiologii.
W przypadku wystąpienia nieprawidłowej reakcji skóry na światło należy zaniechać dalszej ekspozycji i zmodyfikować przebieg terapii. Przed zabiegiem ambulatoryjnym należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, szczególnie tych, które mogą być przeciwwskazaniem do terapii.
Jak się przygotować do zabiegu terapii fotodynamicznej?
Przed terapią fotodynamiczną nie można się opalać, ani przyjmować leków światłouczulających – należy przestać je stosować około 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem. Trzeba uważać także na zioła. Równolegle nie wolno stosować innych zabiegów z wykorzystaniem światła UV. Przed pierwszym zabiegiem wymagana jest konsultacja, która pozwoli dobrać odpowiednią dawkę światła do stosowania na zmienionym chorobowo miejscu.
Przed fototerapią leczoną zmianę chorobową należy odpowiednio przygotować. Może być konieczne usunięcie jej wierzchniej warstwy. Następnie ma miejsce aplikacja leku z aktywną substancją chemiczną, która zwiększy wrażliwość skóry na światło, wywołując proces utleniania. Wiąże się on z komórkami skóry, które cechują się dużą aktywnością metaboliczną – mogą to być nie tylko gruczoły łojowe, ale też mieszki włosowe. Lekarz dodatkowo przykrywa leczone miejsce na 3-4 godziny. Założony opatrunek ściąga się do naświetlania.
Postępowanie po zabiegu terapii fotodynamicznej
Po zakończonym zabiegu należy chronić naświetlane miejsce przed słońcem przez 2 dni. Tuż po zabiegu wychodzi się do domu i można funkcjonować w normalnych warunkach. Terapia PDT może powodować zaczerwienienie lub obrzęk leczonej zmiany, które jednak ustąpią w ciągu kilku kolejnych dni. Po zdjęciu opatrunku proces gojenia przebiega szybko. Należy przemywać i nawilżać skórę zgodnie z zaleceniami lekarza lub kosmetologa.
KONTAKT
ul. Jankego 82
40-616 Katowice
Telefon: 32 793 46 15
Email: recepcja@studioeos.pl
Sobota: 8:00 – 16:00
Niedziela: zamknięte