Stymulatory tkankowe

Stymulatory tkankowe to skuteczna metoda walki z oznakami starzenia się skóry. Obok dobrze znanego kwasu hialuronowego w gabinetach medycyny estetycznej pojawiają się nowe preparaty. Bogate w aminokwasy, bioprzyswajalne i pełne naturalnych składników odżywczych.

Efekty działania stymulatorów tkankowych (czyli terapii odbudowującej skórę) widać już po pierwszym zabiegu. Natomiast ostateczne efekty zauważysz po ok. miesiącu od ostatniej iniekcji.

Stymulacja kolagenu i elastyny poprzez preparaty odżywcze

Elastyna jest białkiem, które znajduje się m.in. w ścięgnach, więzadłach czy naczyniach krwionośnych. Jest odpowiedzialna za poziom jędrności skóry oraz jej elastyczność. Tkanki bogate w elastynę mają niesamowitą zdolność do zapamiętywania i powracania do swojego pierwotnego kształtu. Dodatkowo elastyna bierze udział w procesie odbudowy struktury skóry.

Podobnie jak inne białko odpowiedzialne za młody wygląd – kolagen (typu I) – wytwarzanie elastyny przez organizm zanika wraz z wiekiem. W efekcie pojawiają się zmarszczki, skóra traci objętość, koloryt oraz sprężystość. Pierwsze objawy utraty kolagenu i elastyny widać na cieniutkiej skórze pod oczami.

stymulatory tkankowe

Na czym polega naturalne działanie stymulatorów?

Stymulatory tkankowe zawierają duże pokłady aminokwasów, które w towarzystwie hialuronu, zagęszczają skórę. Natomiast substancje odżywcze (które zawierają stymulatory), pozwalają tkankom „przypomnieć sobie” o produkcji białek hamujących oznaki starzenia.

Iniekcja preparatów nie ma na celu dostarczenia skórze sztucznych wypełniaczy. A jedynie pomóc jej w produkcji białek i kolagenu w sposób naturalny.

Działanie stymulatorów tkankowych

Nie jest tak, że kwasu hialuronowego w omawianych preparatach nie ma. Stymulatory tkankowe zawierają wspomniany składnik, który przyczynia się do odbudowania gęstości skóry. Jest on jednak nieusieciowany i występuje w towarzystwie substancji czynnych. Najczęściej są to: polinukleotydy, glicyna, hydroksypatyt wapnia, glicyna czy L-prolina.

O ile jedne jedne stymulatory tkankowe działają mocniej w zakresie przywrócenia jędrności i gęstości twarzy, o tyle inne skupiają się na rozjaśnieniu przebarwień skóry.

Jedno jest pewne – z pomocą iniekcji preparatów możemy pozbyć się zmarszczek wokół oczu, stworzyć „rusztowanie” dla skóry w przypadku osób starszych oraz wyraźnie odmłodzić twarz. Szacuje się, że dzięki stymulacji komórek skóry i pomocy medycyny estetycznej, można wizualnie cofnąć czas aż o 7 lat.

Jak dobrać odpowiedni preparat?

Stymulatory tkankowe nie są jednak dobierane w ciemno. Produkt jest wybierany indywidualnie, pod pacjenta. Niezwykle ważny jest tu wywiad przeprowadzony w gabinecie.

Aby użyć preparatu, który wyraźnie przyczyni się do przywrócenia młodego wyglądu skóry należy dowiedzieć się, jak styl życia prowadzi pacjent. Czy jest narażony na stres oksydacyjny, jaką ma dietę, czy dba o aktywność fizyczną, jaka jest jego rutyna pielęgnacyjna. Wszystkie te czynni wpływają na procesy starzenia się skóry i można je spowolnić, dzięki iniekcji stymulatorów.

Kwas hialuronowy a stymulatory tkankowe

Niemal każdy stymulator posiada w swoim składzie hialuron. Ten składnik nadal pozostaje jedną z najlepszych substancji nawilżających, używanych w medycynie estetycznej. Oczywiście pojawiają się alternatywy, tj. kwas l-polimlekowy czy osocze bogatopłytkowe.

Pamiętajmy jednak, że hialuron jest naturalnym składnikiem, który występuje w organizmie. Jeśli chodzi o stymulatory tkankowe, jest on usieciowany i w postaci rzadkiego żelu. To pozwala uniknąć efektu, gdy twarz po zabiegu staje się permanentnie opuchnięta.

W składzie stymulatorów tkankowych można spotkać także hydroksyapatyt wapnia, który również jest swoistą konkurencją dla kwasu hialuronowego. Jego głównym zadaniem jest odbudowa włókien kolagenowych.

Tkankowe stymulatory – kiedy widać ostateczne efekty?

Tkankowe stymulatory mają za zadanie stworzyć siatkę z usieciowanego hialuronu, dogłębnie odżywić struktury skóry i zahamować powstawanie zmarszczek.

Zabiegi powinny być powtarzane cyklicznie, na początku w odstępie dwóch tygodni (ok. 3 zabiegi), a następnie dwa razy w roku w celu podtrzymania pożądanego efektu. Preparat podawany na samym początku terapii tworzy bazę dla działania następnych iniekcji.

Pamiętajmy, że ostrzykiwanie twarzy to zabiegi z przerwaniem ciągłości naskórka, dlatego powinny być przeprowadzane w sterylnym gabinecie przez doświadczonego lekarza.

Po zabiegu

Po ostrzyknięciu może pojawić się lekka opuchlizna, która będzie utrzymywać się do 3 dni. W miejscu wkłuć mogą pojawić się małe zasinienia, spowodowane przebiciem naczynek krwionośnych. Jest to jednak rzadko spotykane i w większości przypadków można wrócić do pracy następnego dnia, nakładając lekki makijaż.

Stymulatory tkankowe – kiedy wybrać się na zabieg?

Wskazaniami do terapii są przede wszystkim oznaki starzenia się skóry. A dodatkowo:

  • Pierwsze zmarszczki (również mimiczne);
  • Opadający owal twarzy;
  • Widoczne bruzdy nosowo-wargowe;
  • Miejscowe ubytki w gęstości skóry;
  • Przebarwienia słoneczne;
  • Brak wyraźnej linii żuchwy;
  • Poszarzała i zmęczona cera;
  • Lekkie blizny;
  • Worki pod oczami.

Na wizytę w gabinecie medycyny estetycznej w celu skorzystania ze stymulatorów tkankowych mogą przyjść także młode osoby, które chcą profilaktycznie zadbać o swoją cerę.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabiegi z udziałem stymulatora tkankowego są bardzo bezpieczne. Preparat zawiera naturalne składniki, dlatego sam w sobie nie uczula pacjenta. Z najczęstszych przeciwwskazań możemy wymienić m.in:

  • Ciążę i okres karmienia piersią;
  • Indywidualne uczulenia na którykolwiek ze składników wybranego preparatu;
  • Trwające choroby autoimmunologiczne;
  • Silne zapalenie skóry twarzy;
  • Opryszczkę;
  • Cukrzycę;
  • Stan zapalny w organizmie;
  • Zażywanie steroidów.

Poprawnie przeprowadzona terapia z udziałem stymulatorów jest w pełni bezpieczna dla pacjenta i nie powoduje skutków ubocznych.

Gdzie udać się na zabieg?

Przede wszystkim do dobrego gabinetu medycyny estetycznej. Sterylność igieł i narzędzi jest niezwykle ważna. Doświadczony kosmetolog wie,  jak dobrać odpowiedni stymulator i jaka terapia będzie bezpieczna dla pacjenta.

Warto pamiętać, aby unikać osób, które takie zabiegi przeprowadzają… w domowych warunkach. Po więcej informacji na temat stymulatorów tkankowych zapraszamy do Studio Eos, gdzie również można umówić się na konsultację oraz terapię odbudowującą.

KONTAKT

GDZIE JESTEŚMY
Studio EOS
ul. Jankego 82
40-616 Katowice
ZADZWOŃ DO NAS
Telefon: 511 866 662
Telefon: 32 793 46 15
Email: recepcja@studioeos.pl
GODZINY PRACY
Poniedziałek – Piątek: 9:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 16:00
Niedziela: zamknięte