
Modzele to problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny. Najczęściej pojawiają się na podeszwach stóp – mają żółtawy kolor i są dość miękkie. Powodują dyskomfort podczas chodzenia. Jak im zapobiec i jak się ich pozbyć? Podpowiadamy.
Modzele – jak je rozpoznać?
Modzele przypominają odciski, ale są od nich obszerniejsze, miękkie w dotyku i zabarwione na żółto. Czasem otacza je zaczerwieniona skóra. Najczęściej tworzą się na śródstopiu i pięcie. Uciskane, powodują pieczenie, co może utrudniać poruszanie się. Powody ich powstawania są różne. Do najczęstszych przyczyn należą: źle dopasowane obuwie, buty na wysokich obcasach i nieprawidłowe ułożenie stopy podczas chodzenia. Modzele pojawiają się również na skutek deformacji kości stopy.
Na modzele warto reagować szybko i nie dopuścić do ich rozrostu. Z czasem w obrębie modzeli może pojawić się stan zapalny i powodować dodatkowy ból. Zdarza się też, że na ich powierzchni powstają odciski. Zmiany na stopach stają się wyjątkowo dokuczliwe latem, ale też przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.
Modzele a odciski – czym się różnią?
Modzele bywają mylone z odciskami, tymczasem te dwa zgrubienia wyraźnie różnią się od siebie. Modzele częściej niż odciski tworzą się na podeszwach stóp, w miejscach, gdzie stopa regularnie naciska na twardą powierzchnię. Modzele są większe niż odciski i mogą sprawiać ból. Mają też wyrazisty, twardy rdzeń.
Modzele – dlaczego powstają?
Skóra na stopach jest grubsza i zmaga się z obciążeniem podczas chodzenia. Gdy jest ono silniejsze niż zazwyczaj, wówczas zaczyna narastać, co prowadzi do powstania zgrubień i zrogowaceń. Tego typu zmiany nasilają:
- chodzenie w źle dopasowanym obuwiu (zarówno za ciasnym, jak i za luźnym)
- chodzenie w obuwiu bez skarpetek
- chodzenie w obuwiu niestabilnym z cienką podeszwą
- częste chodzenie na wysokich obcasach
- płaskostopie
- ostroga piętowa
- reumatoidalne zapalenie stawów
- za częste ścieranie naskórka na podeszwie stopy
- stopa cukrzycowa
- otyłość obciążająca stopy
- niedoczynność i nadczynność tarczycy
- choroby układu krążenia
- chodzenie boso po twardej powierzchni
Modzele – jak usunąć?
Warto pamiętać, że domowa terapia będzie skuteczna wyłącznie w przypadku niewielkich zmian i tylko stosowana z dużą regularnością. Zaleca się wówczas moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej lub mydła i usuwanie zrogowaceń pumeksem lub tarką.
Bardzo ważnym etapem jest nawilżanie – tu przydadzą się odpowiednie preparaty, balsamy i kremy, które należy wmasowywać w skórę po każdej kąpieli i moczeniu. Składniki, które świetnie działają na zrogowacenia to: mocznik i kwas salicylowy. Pomocne mogą się okazać również plastry z kwasem salicylowym, rumiankowa kąpiel, sok z cytryny, a także skarpetki złuszczające.
Warto oczywiście zaopatrzyć się w wysokiej jakości obuwie (koniecznie dobrze dopasowane!) oraz specjalistyczne wkładki, które przynoszą ulgę zmęczonym stopom.
Modzele – profesjonalna pomoc w gabinecie podologicznym
Nie powinno się samodzielnie usuwać zaniedbanych modeli. Działanie na własną rękę może spowodować bolesne podrażnienia, przyczynić się do rozrostu problemu, infekcji, a także skończyć się niepowodzeniem – niechciana, nieestetyczna zmiana będzie uporczywie wracać.
Najskuteczniejszym rozwiązaniem, by uporać się z dolegliwością raz na zawsze, jest wizyta u podologa. Zabieg usuwania modzeli zostaje przeprowadzony precyzyjnie, za pomocą frezarki albo dłuta z wiertłem. Podolog zaproponuje także odpowiednią, indywidualnie dobraną terapię, która pomoże skutecznie przeciwdziałać pojawieniu się kolejnych zmian.
Modzele – jak nie dopuścić do ich powstawania?
- Chodź w wygodnym obuwiu wysokiej jakości
- Unikaj butów, które uciskają przednią część stopy
- Zakładaj skarpetki do butów, ale pamiętaj, by one również nie uciskały stóp
- Kupuj buty z dobrą amortyzacją albo grubszą podeszwą
- Nie wycinaj samodzielnie modzeli!
- Regularnie nawilżaj stopy – używaj specjalnych balsamów
- Mocz stopy w gorącej wodzie i regularnie usuwaj naskórek – ale nie przesadzaj z tym!
- Dbaj o stopy cały rok, nie tylko latem – pozwól im oddychać
Masz problem z modzelami? Zapraszamy na konsultacje do naszego gabinetu. Zapewniamy profesjonalne podejście oraz przyjazną, pełną akceptacji atmosferę 😊