Pękające pięty

pękające pięty

Pękające pięty są dolegliwością wstydliwą, choć dość powszechną.  Co ważne, stanowią problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny. Warto sobie uświadomić, że problem pękających pięt wymaga nie tylko dodatkowej pielęgnacji stóp, ale również konsultacji specjalistycznej. Pęknięcia na piętach to idealne miejsce dla rozwoju bakterii oraz powstawania zakażeń. Nie wyglądają dobrze, ale również  sprawiają ból i budzą dyskomfort w trakcie chodzenia. 

Pękające pięty – charakterystyka dolegliwości

Skóra pięt jest dwa razy grubsza niż skóra w innych częściach ciała. To na piętach spoczywa największy ciężar – noszą one całe nasze ciało i prowadzą je przez życie. Nic dziwnego, że czasem odmawiają posłuszeństwa.

Są różne powody pękających pięt. Zaliczamy do nich m.in. nieprawidłowo dobrane obuwie,  nadmierną suchość naskórka czy niewłaściwą higienę. To również schorzenie dziedziczne – osoby, których rodzice borykali się problemem pękających stóp, również są narażeni na tego typu dolegliwości. Skóra na stopach jest wrażliwsza i podatna na uszkodzenia również u osób chorujących na cukrzycę (tzw. stopa cukrzycowa, mniej wrażliwa na odbiór bodźców czuciowych).

Najczęściej jednak pięty pękają w obrębie przesuszonego naskórka. Rogowaciejąca skóra podatna jest  na powstawanie groźnych rozpadlin, które stanowią dogodne środowisko dla chorobotwórczych bakterii i przyczyniają się do przekrwienia pięt, podskórnych kapilarnych wylewów oraz zakażeń stóp. Takie stopy bolą przy każdym kroku i sprawiają wiele przykrości.

Dlaczego skóra stóp pęka?

  • z powodu uwarunkowań genetycznych
  • z powodu spożywania zbyt małej ilości płynów
  • gdy nosimy za ciasne lub syntetyczne obuwie
  • gdy nosimy szorstkie i wykonane ze sztucznych materiałów skarpety
  • gdy przyjmujemy dużo leków
  • z powodu chorób reumatycznych lub łuszczycy
  • z powodu nieuregulowanych hormonów
  • gdy ważymy za dużo, przez co za bardzo obciążamy stopy
  • gdy niezdrowo się odżywiamy, a naszemu organizmowi brakuje witamin (zwłaszcza witaminy A i witamin z grupy B)
  • gdy zbyt często i natrętnie używamy tarki i pumeksów
  • z powodu niestarannej higieny osobistej.

Gabinet podologiczny – przebieg wizyty

Jak więc wyleczyć pęknięcia w obrębie pięt?

Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w gabinecie podologicznym (Katowice). Tylko konsultacja z podologiem gwarantuje, że problem stóp i naskórka zostanie właściwie rozpoznany, a co za tym idzie – dalsza pielęgnacja będzie dopasowana trafnie i przyniesie oczekiwane efekty. Podolog obejmuje kompleksową opiekę nad stopami – najpierw dokonuje obserwacji i przeprowadza wywiad (pyta np. o tryb życia pacjenta), a potem wyciąga wnioski i diagnozuje. Diagnoza pozwala mu podjąć właściwe działania terapeutyczne i zniwelować przykre objawy.

Kluczowe w całym procesie jest ustalenie przyczyny problemu, a także prawidłowa ocena stopnia pęknięcia skóry i  jej równowagi hydrolipidowej. W zależności od głębokości szkód, podolog dobiera rodzaj zabiegu, by bezboleśnie usunąć zrogowaciały naskórek, a w konsekwencji złagodzić napięcie skóry prowadzące do powstawania rozpadlin. Najczęściej proces ten wygląda w ten sposób:

  • naskórek zostaje zmiękczony za pomocą odpowiedniego preparatu,
  • podolog usuwa nadmiar zrogowaciałego naskórka za pomocą frezu lub dłutka podologicznego,
  • następnie zamyka pory tkanki poprzez zastosowanie drobnego frezu,
  • w razie potrzeby zakłada opatrunek.

Najczęstszą metodą w leczeniu naskórka w okolicy pięt jest wykorzystanie frezarki diamentowej lub dłuta podologicznego. Podolog usuwa za ich pomocą nadmiernie zrogowaciałą skórę. Często jeden zabieg nie wystarczy i musi zostać powtórzony kilkakrotnie w tygodniowych/dwutygodniowych odstępach czasu. Musimy pamiętać, że profesjonalne leczenie pięt  o zaawansowanych zmianach jest długotrwałe.

Żadna terapia na pękające pięty nie obejdzie się bez specjalistycznych preparataów nawilżających i zmiękczających naskórek.  Popękane pięty często leczy się dermokosmetykami z zawartością mocznika w połączeniu z witaminą A. Mają one dobroczynny wpływ na stopy, minimalizują przesuszenie.

Pękające pięty – pielęgnacja po zabiegu

Aby wspomóc zabieg należy zapobiec procesowi pękania pięt również w domu – regularnie stosować zalecony przez podologa krem do stóp z odpowiednio dobraną zawartością mocznika. W ten sposób zmiękczymy skórę pięt i nie doprowadzimy do ich ponownego wysuszenia.

Należy też zmienić szkodliwe nawyki – nosić odpowiednio dobrane obuwie, najlepiej wykonane z naturalnych i oddychających materiałów. Ponadto konieczna jest staranna dbałość o higienę stóp, regularne stosowanie nawilżających i zmiękczających kremów, zawierających optymalne proporcje mocznika oraz witaminy A, których działanie wobec ludzkiej skóry jest zbawienne.

Jak przygotować się do wizyty u podologa?

Dobra wiadomość – wcale nie trzeba tego robić! Nie będzie przesadą uznać, że przygotowanie do wizyty u podologa przypomina nieco przygotowanie do konsultacji dentystycznej. Najważniejsze, by zadbać o podstawowe zasady higieny. Nie należy się jednak martwić, jeżeli wizyta wypadnie tuż po pracy czy innym męczącym zajęciu. W naszym gabinecie można się odświeżyć tuż przed konsultacją.

W przypadku kobiet, lepiej zgłosić się do podologa bez lakieru na paznokciach – choć problemem, z którym się zgłaszasz, są pięty i stan skóry/naskórka, podolog może przy okazji ocenić stan twoich paznokci.

Kiedy odwiedzić podologa?

Z wizytą u podologa nie należy czekać, aż problem stanie się tak uciążliwy, że będzie przeszkadzał w normalnym funkcjonowaniu. Na konsultacje warto się umówić także w celu profilaktycznej oceny stanu stóp, a potem powtarzać ją raz na kilka miesięcy. Oczywiście wizyta konieczna jest, gdy zauważymy u siebie jakieś dysfunkcje. Im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym większa szansa, że leczenie przebiegnie szybko, a schorzenie skóry się nie pogłębi. Podolog zajmuje się nie tylko pękającymi piętami. Możesz z nim skonsultować każdą inną dolegliwość dotyczącą tej części ciała. Specjalista dokładnie obejrzy twoją skórę.

Podolog zajmuje się takimi kwestiami jak:

  • pękające pięty
  • wrastające paznokcie
  • grzybica paznokci
  • odciski, modzele, nagniotki
  • zmiany kształtu czy struktury paznokcia
  • wykonywanie opatrunków na stopach, piętach, dobór ortez
  • profesjonalne obcinanie paznokci
  • masaż stóp
  • udzielanie profesjonalnych porad na temat pielęgnacji stóp i profilaktyki ich chorób.

Często hamulcem, który sprawia, że owlekamy decyzję o wizycie, jest wstyd. Niepotrzebnie. Stopy masz jedne na całe życie. To w gabinecie podologicznym możesz zadbać o nie z pełną troską. Specjalista nie będzie cię oceniał, a z pewnością ci pomoże.