Przedłużanie rzęs – czy prowadzi do wypadania?

przedłużanie-rzęs

Czy wypadną mi rzęsy? – to jedna z obaw klientek, które dopiero zaczynają swoją przygodę z przedłużaniem rzęs. Warto czym prędzej obalić ten mit: przedłużanie rzęs NIE prowadzi do ich wypadania. Co więcej, przedłużanie rzęs NIE wpływa negatywnie na ich stan.

Skąd więc biorą się te mity?

Przede wszystkim z niewiedzy i lęku napędzanego przez otoczenie. Czasem koleżanki/rodzina pytają: „Po co ci sztuczne rzęsy? Stracisz swoje”. Albo dzielą się swoim negatywnym doświadczeniem: „Kiedyś miałam sztuczne rzęsy, potem je zdjęłam i straciłam naturalne”. Lub ekstremalną opinią: „Nie noś tego, bo oślepniesz!”.

Przedłużanie rzęs – czy to bezpieczne?

Tak, ale pod jednym warunkiem – zabieg powinna wykonać odpowiednio wykwalifikowana i posiadająca doświadczenie stylistka w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Jej zadaniem jest dobrać adekwatne obciążenie do rzęs, dokonać precyzyjnej separacji podczas zabiegu i zadbać o jego higienę.

Profesjonalne przedłużanie rzęs. Jak wygląda w praktyce?

Spróbujmy krok po kroku odtworzyć przebieg zabiegu.

 • kosmetyczka dokonuje trafnej oceny faz życia rzęs oraz ich kondycję

Warto wiedzieć, że rzęsa posiada cykl życia, który dzieli się na trzy fazy: anagen (rzęsa rośnie – od 30 do 90 dni), katagen (rzęsa zyskuje ostateczny kształt, to najlepszy moment na doklejenie rzęs – 2-3 tygodnie) oraz telogen (wypieranie starej rzęsy przez nową – do 100 dni). Umiejętność rozpoznania fazy jest niezbędna do wyboru odpowiednich rzęs.

 • kosmetyczka trafnie dobiera rzęsy

Tu ważne jest ustalenie idealnego obciążenia dla indywidualnej wagi rzęs (grubość, długość, stopień wolumetrii). Nieuważna kosmetyczka może nieświadomie obciążyć łodygę rzęsy i wyciągnąć ją niechcący z mieszka włosowego poprzez obciążenie (traction alopecia). Co ciekawe, delikatne obciążenie służy rzęsom, mobilizując je do wzrostu.

 • staranny proces doklejania

Kosmetyczka precyzyjnie dokleja każdą z syntetycznych rzęs, tak aby żadna nie odstawała od rzęsy naturalnej. Zabieg nie należy do krótkich i wymaga dużej precyzji – trwa od godziny do nawet trzech godzin.

 • bieżąca kontrola

Kosmetyczka powinna na bieżąco ocenić stan rzęs oraz brzegów powiek, aby zadecydować czy dalej może prowadzić zabieg w ten sam sposób. Istotne jest, by potrafiła rozpoznać nieprawidłowości, do których może dojść w obrębie brzegów powiek oraz samych rzęs (np. uczulenie) i w czasie zabiegu nieustannie panować nad higieną tych newralgicznych miejsc.

 • rzetelna informacja

Dobra kosmetyczka informuje klientkę o tym, co niewskazane jest przy noszeniu syntetycznych rzęs. Do problemów z wypadaniem rzęs może dorowadzić choćby ich drapanie spowodowane początkowym dyskomfortem, o ile to nasz pierwszy zabieg i nie jesteśmy przyzwyczajone.

 • zdjęcie rzęs po 4 zabiegach uzupełniających

Wiadomo, że rzęsy trzeba uzupełniać – odpadają razem z naturalnymi rzęsami, gdy ich cykl życia dobiegnie końca. Warto jednak przemyśleć, czy po 4 zabiegach uzupełniających, zamiast kolejnego uzupełnienia, nie zdecydować się na całkowite zdjęcie rzęs i oczyszczenie powieki przed nową aplikacją.

Wizyta w profesjonalnym gabinecie to gwarancja:

 • właściwego doboru rzęs,
 • starannej aplikacji rzęs i ładnego efektu,
 • doskonałych warunków higienicznych,
 • rzetelnej informacji,
 • zdrowych rzęs bez ubytków i problemów.

Miłej atmosfery podczas zabiegu.