Wirus brodawczaka ludzkiego HPV

wirus brodawczaka ludzkiego HPV

Brodawczak ludzki, znany również jako wirus HPV, stanowi powszechny problem zdrowotny, który każdego roku dotyka milionów ludzi na całym świecie. Human Papilloma Virus jest przyczyną powstawania różnych zmian skórnych, ale także może prowadzić do rozwoju nowotworów, w tym przypadków raka szyjki macicy. Pomimo rosnącej świadomości i dostępności szczepionek przeciwko HPV, naukowcy szacują, że zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego wciąż dotyka 80% społeczeństwa.

Charakterystyka wirusa HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego zalicza się do rodziny papillomawirusów. Ich cechą charakterystyczną jest zdolność do infekowania skóry i błon śluzowych u ludzi. Na dzień dzisiejszy znane jest blisko 200 typów wirusa HPV, różniących się między sobą sekwencją DNA.

Human Papilloma Virus posiada strukturę dwuniciowego DNA. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą płciową oraz bezpośredni kontakt ze skórą lub wydzielinami nosiciela. Początkowo zakażenie wirusem HPV lubi przebiegać bezobjawowo, przez co wiele osób nie zdaje sobie sprawy z obecności wirusa w organizmie.

Wyróżnia się dwie odmiany wirusa HPV:

 • wirusy niskoonkogenne, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia i są przyczyną powstawania łagodnych zmian skórnych,
 • wirusy wysokoonkogenne, które pociągają za sobą ryzyko powstania nowotworu, np. raka szyjki macicy.

Drogi zakażenia wirusem HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest przenoszony:

 • przez kontakt seksualny z nosicielem wirusa,
 • poprzez styczność ze śliną oraz krwią osoby zakażonej,
 • przez kontakt ze zmianami na skórze lub błonie śluzowej,
 • podczas porodu, gdy wirus HPV z matki przechodzi na dziecko, w przypadku ciężarnych posiadających brodawki na narządach płciowych,
 • w wyniku braku zachowania odpowiedniej higieny – chodzenia boso w miejscach publicznych, pożyczanie rzeczy osobistych,
 • przez obgryzanie paznokci, głównie przez dzieci,
 • pośrednio poprzez osłabiony układ odpornościowy i niskoodżywczą dietę.
brodawki podeszwowe wywołane przez wirusy brodawczaka ludzkiego hpv

Wirus HPV a nowotwory

Wysokoonkogenny wirus HPV jest uznawany za główną przyczynę wystąpienia raka szyjki macicy. Do zakażenia konkretnym szczepem HPV dochodzi najczęściej drogą płciową. Nieleczone zakażenie wirusem powoduje zmiany w komórkach szyjki macicy i w konsekwencji rozwój nowotworu, dlatego tak ważne w profilaktyce raka szyjki macicy jest zwracanie uwagi na różne aspekty.

Zakażenie HPV jest często bezobjawowe, co sprawia, że obecność wirusa jest stwierdzana dość późno, najczęściej podczas rutynowych badań. Zakażaniu wirusem HPV u kobiet może towarzyszyć dysplazja szyjki macicy, której następstwem, w przypadku braku leczenia, jest złośliwy rak szyjki macicy.

Podstawą profilaktyki, zmniejszającą ryzyko rozwoju raka szyjki macicy jest regularne badanie cytologiczne oraz szczepionka przeciw HPV — w Polsce bezpłatna dla dzieci w wieku 12 – 13 lat.

Wirus brodawczaka ludzkiego jest także czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania, mogącym powodować nowotwory głowy i szyi, raka odbytu, prącia, jamy ustnej czy nawracającą brodawczakowatość krtani. Wirusy onkogenne są bardzo trudne do wczesnego wykrycia, na szczęście większość zakażeń różnymi typami wirusa HPV ustępuje samoistnie, nie dając żadnych poważnych powikłań. Warto zaznaczyć, że najczęstsze następstwa zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego to łagodne, nienowotworowe zmiany skórne lub na błonach śluzowych, w postaci brodawek i kłykcin kończystych.

Jakie są główne objawy zakażenia wirusem HPV na skórze?

Choć zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego jest jedną z najczęstszych infekcji wirusowych wykrywanych wśród osób aktywnych seksualnie, ponad połowa infekcji jest diagnozowana u dzieci w wieku szkolnym. Te dane dotyczą niskoonkogennych typów wirusa HPV, które atakują skórę narządów płciowych, stóp, dłoni, łokcie i błony śluzowe. Jakie są objawy HPV niskoonkogennego?

 • łagodne zmiany skórne — brodawki, zlokalizowane na różnych częściach ciała np. kurzajki, brodawki podeszwowe, płaskie czy błon śluzowych,
 • kłykciny kończyste, czyli brodawki narządów płciowych.

Warto zaznaczyć, że wczesne wykrycie obecności HPV w organizmie i podjęcie leczenia jest bardzo istotne. Nieleczony wirus w postaci brodawek może z czasem narastać na okoliczne tkanki i stać się przyczyną guzów.

Jak wygląda leczenie brodawek wirusowych HPV?

Leczenie kurzajek wywołanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego przeprowadza się w oparciu o działanie kwasu monochlorooctowego. Terapię przeprowadza się w gabinecie podologicznym, wyłącznie pod opieką i kontrolą podologa, specjalisty pielęgnacji stóp lub dermatologa.

Preparat działa okluzyjnie pokrywając powierzchnię skóry, co zabezpiecza miejsce wystąpienia brodawki przed uszkodzeniem i niweluje nieprzyjemne odczucia. Miejsce podania zabezpiecza się opatrunkiem na 24h. Główne zalety zabiegu to precyzja, szybkie efekty oraz bezbolesność.

Podczas zabiegu podolog oczyszcza brodawkę, koaguluje miejsce i podaje preparat. Wizytę natęży powtarzać co 2 tygodnie do uzyskania całkowitego wygojenia.