Wrastający paznokieć – jak sobie z nim radzić?

paznokcie nóg

Wrastające paznokcie to jedno z najczęściej rozpoznawanych schorzeń w obrębie płytki paznokciowej, tuż obok grzybicy paznokci. Dotyczy nawet 20% populacji. Powoduje ono wrastanie paznokcia w okoliczne tkanki, a to z kolei wywołuje ból i dyskomfort. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób rozpoznać wrastający paznokieć oraz jak poradzić sobie z tym problemem.

Czym są wrastające paznokcie?

Wrastający paznokieć to zjawisko, które stosunkowo rzadko dotyka dłoni. Najczęściej dotyczy paznokci u stóp, a w szczególności części przyśrodkowej dużego palca. Z reguły objawy występują z jednej strony paznokcia, ale w niektórych przypadkach może zdarzyć się, że dolegliwość obejmie jego obie strony. Choroba znacznie częściej dotyka mężczyzn, niż kobiet i ma charakter przewlekły. Osoby borykające się z wrastającymi paznokciami powinny regularnie odwiedzać gabinet podologa.

Przyczyny wrastania paznokci

Przyczyną wrastania paznokci może być:

 • noszenie źle dopasowanego obuwia lub butów na wysokim obcasie,
 • nieprawidłowe przycinanie paznokci,
 • deformacje stóp, paznokcie rurkowate,
 • stosowanie niektórych leków,
 • wady postawy powodujące nieprawidłowe obciążanie stóp.

Osoby borykające się z niedokrwieniem kończyn dolnych czy chorobami współistniejącymi takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca i schorzenia układu krążenia, mogą mieć większe skłonności do pojawiania się wrastających paznokci.

Wrastający paznokieć – objawy

Jaki jest mechanizm wrastania paznokcia? Płytka paznokcia zaczyna wrastać w tkanki miękkie, na co organizm reaguje tak, jak na wbite w skórę ciało obce. Okolica puchnie, pojawia się stan zapalny oraz ból i zaczerwienienie. Jeżeli problem wrastania paznokcia zostanie zignorowany, w dalszej kolejności ma miejsce się przerost tkanki. Obserwowalna jest zmiana o czerwonej barwie, krwawiąca podczas kontaktu. Mogą pojawić się także zakażenia, wydzieliny ropne i przerost wału paznokciowego. Charakterystyczną cechą pomagającą rozpoznać zakażenie jest przykładowo ocieplenie skóry.

Klasyfikacja Heifetza – jak zmienia się płytka paznokciowa przy wrastającym paznokciu?

Do oceny zaawansowania problemu służy klasyfikacja Heifetza. Zgodnie z nią wyróżnia się trzy etapy wrastania paznokci:

 1. ból przy ucisku, stan zapalny oraz obrzęk,
 2. na drugim etapie dochodzi do nasilenia objawów – dolegliwości bólowe występują częściej, a oprócz miejscowego stanu zapalnego pojawić się może ziarnina,
 3. podczas trzeciego etapu wrastającego paznokcia ma miejsce stwardnienie wałów paznokciowych, zwiększenie dolegliwości bólowych, a dalej infekcja i wysięk ropny.

W przypadku zaobserwowania wysięku ropnego należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Zaniedbany ropny stan zapalny to nie tylko przyczyna ogromnego bólu – może prowadzić nawet do konieczności amputacji palca.

wrastające paznokcie

Domowe sposoby na wrastające paznokcie

W Internecie można znaleźć domowe sposoby na wrastający paznokieć, które obejmują między innymi moczenie stóp w ciepłej wodzie czy stosowanie roztworów z wody, soli, mydła i płynów na wrastające paznokcie. W praktyce jedyną pewną metodą przy wrastaniu paznokci jest wizyta w gabinecie podologicznym lub u chirurga. Z wrastającym paznokciem można poradzić sobie na wiele sposobów, a metody chirurgiczne nie zawsze są obligatoryjne.

Jednym z bardziej przyjaznych dla pacjentów sposobów na wrośnięty paznokieć jest zmienny prąd elektryczny o dużej częstotliwości stosowany w obszarze stanu zapalnego. Taki zabieg nazywamy elektrokoagulacją. Można przeprowadzić go u podologa lub dermatologa, który posiada odpowiedni sprzęt.

Leczenie wrastających paznokci

Leczenie zawsze rozpoczyna się od metod nieinwazyjnych – zachowawczych. Te mogą obejmować zabezpieczenie wału przed uciskiem przy pomocy tamponady lub przycięcie części paznokcia, która drażni tkanki wokół. Oprócz tego popularne są klamry na wrastające paznokcie i kostka Arkady. Klamry ortonyksyjne mogą być wykonane z różnych materiałów np. tworzywa czy metalu. Wyglądem przypominają niewielki drucik lub pasek. Druga z metod (Arkady) odnosi się do ustawiania paznokcia w pożądanej pozycji za pomocą akrylu i sterylnych narzędzi wprowadzanych przez korpus kostki, w której na czas zabiegu unieruchamia się palec.

Metody leczenia chirurgicznego

W obrębie metod chirurgicznych stosuje się np. klinowe usunięcie płytki i fałdu paznokcia (metoda Quenu). Możliwa jest także plastyka wałów paznokciowych, polegająca na wycięciu skóry występującej w nadmiarze przy paznokciu. Zabiegi rozpoczyna się po podaniu miejscowego znieczulenia. Następnie za pomocą sterylnych narzędzi chirurg pozbywa się płytki paznokcia lub jej części, albo zmienionej zapalnie tkanki w zależności od rodzaju zabiegu. Całość kończy się na nałożeniu szwów. Usunięcie całej płytki paznokcia stosuje się tylko wówczas, gdy mniej inwazyjne metody zawiodły.

Profilaktyka wrastających paznokci

Jak zapobiec ponownemu wrastaniu paznokcia? Jeżeli przeprowadzone zostało wycięcie wrastającego paznokcia, należy bezwzględnie stosować się do pozabiegowych zaleceń lekarskich, a w późniejszym czasie:

 • konsultować każde dolegliwości bólowe i stan zapalny w tej okolicy ze specjalistą,
 • uważnie obserwować płytkę paznokcia,
 • regularnie obcinać paznokcie w prawidłowy sposób,
 • nie nosić ciasnego obuwia.

Oprócz tego warto dbać o to, by urazy mechaniczne w obrębie stóp nie zdarzały się zbyt często, a także dbać odpowiednio o higienę stóp.