Odciski na stopach

odciski na stopach

Odciski na stopach powstają w wyniku długotrwałego punktowego ucisku i przeciążenia. Są to zgrubienia posiadające rdzeń, które mogą powodować ostry ból oraz w znacznym stopniu utrudniać chodzenie i codzienne funkcjonowanie. Z problemem odcisków na podeszwach stóp mierzy się wiele osób, każdego dnia. Jak wygląda odcisk na stopie i na czym polega usuwanie odcisków?

Czym jest odcisk na stopie? Odciski a modzele

Odciski na stopie to dokuczliwe, nieestetyczne zmiany skórne, które powstają na skutek długotrwałego ucisku, tarcia lub nacisku na określony obszar stopy. Jest to reakcja na stałe i powtarzające się działanie sił zewnętrznych, przekraczających naturalną zdolność dostosowawczą. Odciski przybierają formę zgrubiałego, zrogowaciałego naskórka o żółtawej barwie, mają niewielki rozmiar i wywołują dolegliwości bólowe.

Odciski na stopach przybierają różne kształty i są wyraźnie odgraniczone od reszty skóry. Najczęściej występują na podeszwie, stawach palców lub pomiędzy nimi, na opuszkach palców, pod płytką paznokciową, a niekiedy w wałach paznokciowych. Ich wygląd może być zróżnicowany – od twardych i suchych zmian, wystających ponad powierzchnię skóry, do bardziej miękkich i giętkich.

Cechą charakterystyczną odcisków, która odróżnia je od nagniotek i modzeli, jest głębokie wnikanie w skórę stóp lub dłoni oraz fakt, że posiadają korzeń oraz jądro, które naciska na zakończenia nerwowe. W przypadku odcisków rdzeń jest wyjątkowo twardy i wnika do skóry właściwej, przyczyniając się do odczuwania silnych dolegliwości bólowych. Główne przyczyny powstawania modzeli to otyłość, choroby układu krążenia, wady postawy lub problemy ortopedyczne, natomiast odciski są powodowane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych.

Odcisk na stopie – główne przyczyny powstawania

Najczęstszą przyczyną powstawania odcisków jest:

  • noszenie butów powodujących nadmierny, długotrwały ucisk na tkanki,
  • różnego rodzaju deformacje stóp, takie jak paluch koślawy czy młotkowaty,
  • powtarzające się, specyficzne ruchy i obciążenia stopy, na przykład podczas biegania lub długotrwałego chodzenia w niewłaściwym obuwiu,
  • zaburzenie biomechaniki chodu, powodujące nierównomierne obciążenie stopy,
  • nadmierna potliwość stóp,
  • podeszły wiek obniżający elastyczność skóry,
  • noszenie obuwia na bosą stopę,
  • brak prawidłowej pielęgnacji stóp.

Jak wygląda leczenie odcisków?

Ponieważ najczęstszą przyczyną odcisków jest działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych np. nieprawidłowo dopasowanego obuwia, pierwszym etapem postępowania jest znalezienie przyczyn, które wywołują ból i stan zapalny. W efektywnym usuwaniu odcisków ważne jest wsparcie specjalisty – podologa, który dokładnie oceni stan skóry i dobierze najlepsze metody leczenia. Wszystkie domowe sposoby na odciski, stosowane bez konsultacji z lekarzem, mogą nie tylko nie usunąć odcisku, ale nawet spotęgować problem.

W leczeniu odcisków z korzeniem stosuje się metodę z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi. Podolog, za pomocą skalpela, dłutka lub frezarki z próżniowym frezem usuwa cały rdzeń odcisku, a następnie zabezpiecza miejsce po nim specjalnym odciążeniem, które pomaga pozbyć się problemu na przyszłość. Po zabiegu należy stosować nawilżające kremy, wspomagające regenerację skóry.

Powstawanie odcisków – jak temu zapobiec?

Niezwykle ważna w profilaktyce odcisków jest regularna, prawidłowa pielęgnacja stóp. Moczenie stóp w ciepłej wodzie pomaga zmiękczyć i usunąć zrogowaciały naskórek, który przyczynia się do powstawania odcisków. Raz w tygodniu warto sięgnąć po peeling gruboziarnisty , który usunie stary naskórek nawet w trudnodostępnych miejscach. Na zakończenie posmarujmy stopy tłustym kremem, wykazującym właściwości przeciwzapalne i łagodzące.

Chcąc mieć zdrową skórę stóp, należy zadbać o dobrze dopasowane, przewiewne obuwie. Panie powinny unikać noszenia butów na wysokim obcasie, w wyniku którego najczęściej pojawiają się bolesne zmiany. Jeśli jest taka konieczność, zaleca się stosowanie indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych, które zmniejszają ucisk na konkretne obszary stopy.

Kolejnym istotnym elementem zapobiegania pojawianiu się odcisków jest regularne odwiedzanie podologa. Specjalista zadba o utrzymanie zdrowej kondycji skóry i paznokci stóp, wykonując profesjonalny pedicure podologiczny. Pomoże także we wczesnym rozpoznaniu zmian, które powodują ból i podjęciu celowanego leczenia.